5 250 000 SEK

Svartnö Kallvik 1D

Svartnö - Furusund

 - 

Norrtälje

Information

Pris

5 250 000 KR

Mäklare

Daniella Näslund

Fastighetsmäklare

Norrtälje

Daniella Näslund

Sebastian Bergström

Fastighetsmäklare

Norrtälje

Sebastian Bergström

Visning

KONTAKTA FASTIGHETSMÄKLAREN FÖR VISNINGSTID.

Beskrivning

Tänk dig att du kliver in genom dörren och möts av en varm och mysig atmosfär. Julgranen står stolt i vardagsrummet, pyntad med glittrande ljus och färgglada kulor. Doften av nybakade pepparkakor sprider sig i hela bostaden från det rymliga köket. Ni samlas runt matbordet för att njuta av en läcker julmiddag tillsammans. Efteråt tar ni ta en promenad runt trädgården, där snön glittrar under stjärnorna. Efter det kryper ni upp i soffan och avslutar dagen med en klassisk julfilm i det mysiga vardagsrummet.
Den här bostaden är inte bara perfekt för att fira jul, utan det är också en fantastisk plats att tillbringa somrarna. Med sin året runt standard kan du njuta av alla bekvämligheter och komfort hela året. Tänk dig att spendera soliga dagar på den rymliga uteplatsen där du kan grilla och umgås med vänner och familj. Du kan också njuta av den vackra trädgården och kanske odla din egna grönsaker eller blommor.

Kedjehus i två plan där hela familjen får plats med tillhörande parkering och förråd. Blicka ut över det glimrande vattnet och känn stoltheten att kunna bo just här. Uteplats i bästa solläge och en trädgård lagom stor för lek och skoj men samtidig kunna ha tid över till annat som livet har att erbjuda.
På nederplan finns allt man behöver, ordentligt kök, stort vardagsrum där det finns möjlighet att bygga ett ytterligare sovrum. Stilrent badrum och separat tvättstuga. Går man upp för trappan kommer man direkt till allrummet alternativt hemmakontor, i anslutning finns tre sovrum där ett är större. Finns även klädkammare samt badrum med badkars möjligheter.

På grannön finns Furusunds värdshus, som erbjuder ett brett utbud av skärgårdsupplevelser och till och med möjlighet till övernattning. Du kan utforska de vackra skärgårdsöarna runt Furusund och njuta av den natursköna miljön. Om du vill ta en färja över till Ylxan eller Blidö, kommer du få upptäcka ännu fler vackra öar.
På Yxlan, Köpmanholm finns förskola och skola med årskurs 6 som erbjuder en trygg miljö för barn att lära och växa.
Ni har en enkel tillgång till kollektivtrafik. Bussen stannar bara på några minuters gångavstånd från bostaden. Ett bekvämt sätt att enkelt ta bussen till din bostad eller utforska andra delar av Norrtälje kommun.

Waxholmsbolaget trafikerar både Yxlan och Blidö och med Ångfartyget Blidösund kan man göra utflykter till Norröra där Saltkråkan (Astrid Lindgren) spelades in.

Fakta

Basinformation

Areakälla:

taxeringsinformation

Fastighets­beteckning:

Svartnö 5:13

Upplåtelseform:

Friköpt

Kommun:

Norrtälje

Område:

Svartnö - Furusund

Gatuadress:

Svartnö Kallvik 1D

Postnummer:

76019

Postort:

Furusund

Tomt

Tomtarea:

704 KVM

Övrigt om tomten:

Mindre naturtomt med närhet till vatten och hav.

Vatten och avlopp

Info:

Gemensamt vatten/avlopp.

Taxeringsinformation

Taxeringsvärde:

766 000 KR

Inskrivningar

Rättigheter / Gemensamhets­anläggningar:

Gemensamhetsanläggning: Norrtälje Svartnö GA:10, Gemensamhetsanläggning: Norrtälje Svartnö GA:13, Gemensamhetsanläggning: Norrtälje Svartnö GA:5 ändamål: Vägar, Gemensamhetsanläggning: Norrtälje Svartnö GA:9, Samfällighet: Norrtälje Svartnö S:17

Driftskostnad per år

Fastighetsavgift/skatt:

7 660 KR/ÅR

Pantbrev

Antal:

1

Värde:

1 300 000 KR

Försäkring

Fullvärdesförsäkrad:

Ja

Karta

Svartnö Kallvik 1D - 76019 Furusund

Karta

Låt oss värdera ditt hem kostnadsfritt

boka fri värdering
Fri värdering

Danderyd

Linköping

Norrtälje

Nyproduktion

Täby

Danderyd

Linköping

Norrtälje

Nyproduktion

Täby