Boarea: 189 m²
|Antal rum: 6
32 000 000 SEK
Lokevägen 6
Djursholm
 - Danderyd



















































Information
Pris
32 000 000 KR
Boarea
189 m²
Biarea
34 m²
Rum
6
Mäklare


Visning
KONTAKTA FASTIGHETSMÄKLAREN FÖR VISNINGSTID.
Beskrivning
Charmig villa med fantastiskt läge nära Sveaviken
Välkommen till denna unika villa i hjärtat av Djursholm, endast 200 meter från Sveaviken. Fastigheten erbjuder en sällsynt stor och plan trädgårdstomt med optimalt solläge i syd/sydväst. Här finns en elegant gjuten pool (4 x 9 m) och ett separat gästhus om 35 kvm, fördelat på två rum och kök. Villan har nyligen genomgått en omfattande renovering i karaktäristisk ”skånelänga”-stil, vilket ger ett inbjudande och smakfullt intryck. Villan kombinerar charm och modern funktionalitet i en eftertraktad miljö, perfekt för dig som söker en unik bostad nära både natur och stad. Denna unika fastighet erbjuder moderna bekvämligheter och hög standard i ett eftertraktat område, perfekt för den som söker ett inflyttningsklart hem med omsorg om både detaljer och helhet.
Fastighetens detaljplan medger en utökad byggrätt om ca 100 kvm byggyta i 1,5 plan. Med mansardtak och takkupor kan en ut byggnad erbjuda ytterligare 200 kvm boyta, vilket ger fantastiska möjligheter att utöka boendet efter behov.
Kök
Ett stilrent kök med marmorskiva på köksön och högkvalitativa vitvaror från Miele. Perfekt för såväl vardag som fest.
Hall
Rymlig och praktisk hall med plats för avhängning, två garderober samt en gästtoalett.
Mastersuite
Mastersviten inleds med ett arbetsrum utrustat med garderober, fasta bokhyllor och två fönster i söderläge. Sovrummet erbjuder generös förvaring med flera garderober och fyra stora fönster i söderläge som släpper in rikligt med dagsljus. Privat badrum med badkar, WC och bidé. I anslutning finns ett pannrum med extra varmvattenberedare samt en välutrustad tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare och förvaringsmöjligheter.
Allrum
Ett ljust och luftigt allrum med stora fönsterpartier och skjutdörrar som skapar en härlig rymd. Sandstensgolvet från Slite är både elegant och praktiskt, med vattenburen golvvärme över hela planet. Här finns även en vacker öppen spis som skapar en ombonad atmosfär.
Öp
På övre plan finns en rymlig klädkammare och två stora sovrum med heltäckningsmatta och inbyggda garderober. Även här är det vattenburen golvvärme som säkerställer komfort.
Badrum
Ett stilrent helkaklat badrum utrustat med dusch, WC och handfat.
Område
Allmänt om området
Ett drömläge i Djursholm med närhet till allt. Från Lokevägen är det ca 150-200 m till Sveaviken, där Västra Sveavikens Hamnförening finns – Båtplats är relativt lätt att få, för de som önskar. Djursholms IP och Djursholms tennisklubb, två anläggningar av hög klass, finns också i nära anslutning. För ett dopp tar man en promenad till Sveaviken och det finns även mycket trevliga promenadstråk på Skärviksudde och Tranholmen, i övrigt flera naturreservat och golfbanor. '
Ett antal skolor finns i närheten exempelvis den populära Vasaskolan (0-6), den efterfrågande Samskolan (7-9), Danderyds Gymnasium och Viktor Rydbergs Gymnasium.
Närservice
På bekvämt promenadavstånd finns trevliga Cafe Ekudden och på cykelavstånd Djursholms Torg med trevligt utbud av restauranger och butiker med en småstadskänsla som många uppskattar. I Mörby Centrum och Täby Centrum är utbudet oändligt.
Kommunikation
På 5 minuters promenadavstånd finns Ekudden där Vaxholmsbåten avgår till Ropsten bland annat. Buss avgår vid Stockhagens IP till Djursholms C alternativt Mörby Centrum där tunnelbana snabbt och smidigt tar dig in till stan. Flera närliggande infartsparkeringar för T-bana eller Roslagsbanan. bl a Hortus/Vendevägen vid Danderyds sjukhus.
Fakta
Basinformation
Boarea:
189 KVM
Biarea:
34 KVM
Areakälla:
säljarens information
Fastighetsbeteckning:
Bylgia 24
Upplåtelseform:
Friköpt
Kommun:
Danderyd
Område:
Djursholm
Gatuadress:
Lokevägen 6
Postnummer:
18261
Postort:
Djursholm
Interiört
Antal rum:
6
Antal sovrum:
4
Byggnad
Typ av byggnad:
1½-plansvilla
Byggnadsår:
1974
Fasad:
Puts
Stomme:
Trä
Fönster:
3-glas
Bjälklag:
Trä
Tak:
Plåt
Grundläggning:
Betongplatta
Uppvärmning:
Bergvärme
Renoveringar:
- Alla fönster byttes ut för tre år sedan, vilket ger modern isolering och energieffektivitet.
- Fasad och isolering: Villan putsades och försågs med tilläggsisolering för tre år sedan, vilket förbättrar både utseende och värmeekonomi.
- Tak: Plåttaket lades för åtta år sedan.
- Totalrenovering: Huset totalrenoverades för tolv år sedan med hög standard i fokus.
- Gästhuset byggdes om för två år sedan från ett tidigare garage (endast plattan är original). Det är en fullt utrustad 2:a på 33 kvm med kök, badrum, tvättmaskin och elburen golvvärme för extra komfort året runt.
- Betongpool (4 x 9 meter) installerades för sju år sedan och är utrustad med en modern luftvärmepump och lågklorhaltigt rengöringssystem. Poolens två pumpar samt den moderna styr- och rengöringsanläggningen finns bekvämt placerade i den nybyggda friggeboden.
- Stenläggningen runt poolen är nylagd i december 2024, vilket ger ett stilrent och uppdaterat intryck av utomhusmiljön.
- Vattenburen golvvärme installerad på båda planen i huvudbyggnaden för optimal komfort.
- Klimatkontroll: Luftvärmepumpen förser tre AC-enheter på övre plan, vilket säkerställer behaglig inomhustemperatur året runt.
- Fiber: Huset är anslutet till fiber för snabb och stabil internetuppkoppling.
- Fastighetens detaljplan medger en utökad byggrätt om ca 100 kvm byggyta i 1,5 plan. Med mansardtak och takkupor kan en ut byggnad erbjuda ytterligare 200 kvm boyta, vilket ger fantastiska möjligheter att utöka boendet efter behov.
Övriga byggnader:
- Nybyggt gästhus som byggdes för två år sedan från ett tidigare garage (endast plattan är original). Gästhuset är en fullt utrustad 2:a på 33 kvm med kök och elburen golvvärme för extra komfort året runt. Sovrummet har dubbla fönster, AC-anläggning och ett vindsloft som erbjuder förvaring. Badrummet med dusch, tvättmaskin och WC. Vardagsrum med fullutrustat kök, två helautomatiska takfönster, takinfällda högtalare med Sonosanläggning och dubbla spaljédörrar som leder till egen uteplats. - Nybyggd friggebod (2023) om 15 kvm på gjuten platta. Friggeboden fungerar som poolhus men har även gott om förvaringsytor på platsbyggda hyllor. Friggeboden har ett fastskruvat vapenskåp installerat som kan övertas om så önskas. - Förvaringsbod (2023) för trädgårdsredskap m.m, cirka 5 kvm, i underhållsfritt träliknande kompositmaterial. Står på förberedd mark (stenkross, betongplattor) och kan övertas om så önskas.
Tomt
Tomtarea:
2270 KVM
Tomttyp:
Trädgårdstomt
Övrigt om tomten:
Stor plan trädgårdstomt i ett fantastiskt solläge, omgärdad av en 2.5 meter hög och helt insynsskyddande Tujahäck.
Energideklaration
Datum:
2025-01-15
Energiklass:
E
Vatten och avlopp
Info:
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp.
Taxeringsinformation
Taxeringsvärde:
9 712 000 KR
Inskrivningar
Rättigheter / Gemensamhetsanläggningar:
Avtalsservitut Villa
Last: Avtalsservitut: Villa, 01-IM4-1898/136.1
Planbestämmelser:
Stadsplan Tomtindelning
Driftskostnad per år
Fastighetsavgift/skatt:
10 074 KR/ÅR
Pantbrev
Antal:
9
Värde:
10 480 000 KR
Försäkring
Fullvärdesförsäkrad:
Ja
Interiör
Antal rum:
6
Antal sovrum:
4
Karta
Lokevägen 6 - 18261 Djursholm

