Boarea: 43 m²
|Antal rum: 3
4 975 000 SEK
Vagnsundavägen 439
Yxlan
 - Norrtälje











































Information
Pris
4 975 000 KR
Boarea
43 m²
Biarea
30 m²
Rum
3
Pris/KVM
115 698 KR
Mäklare

Visning
KONTAKTA FASTIGHETSMÄKLAREN FÖR VISNINGSTID.
Beskrivning
Fantastiskt läge på Yxlan med utsikt över vatten och egen brygga!
På skärgårdsön Yxlan, ligger detta fantastiskt mysiga fritidshus inbäddad i grönska och med ett högt läge som ger fin utsikt mot vattnet. Ett stort trädäck nås från både tomten och från köket. Här vill du gärna vistas under sommaren, kanske med en bok i solsängen eller grilla din måltid och bara umgås.
Från tomten har du gångavstånd på endast ca 100 meter ner till din egna rejäla brygga där du kan hänga en hel dag med picknick och ta ett bad från badstegen. Du kan även ha djupgående båtar vid bryggan, som tar dig vidare ut i havsbandet och den unika svenska skärgården.
Förutom huvudhuset så finns två fina gästhus med altan samt förråd på tomten. Huset ligger insynsskyddat och enskilt och ingår inte i ett tomtområde eller samfällighet.
Själva huvudhuset är på ca 43 hemtrevliga kvadratmeter och här stiger du in i husets hall där du kan hänga av dig dina ytterkläder och skor. Vidare in i huset kliver du in i ett rymligt kök med otroliga fönsterpartier med utsikt över altanen och vattnet. Dessa är skjutbara så sommartid står det öppet och bidrar till att sudda ut gränsen över vad som är inne och ute. Altanen utanför är rejält tilltagen och här dukar du med fördel upp för dina sommarmåltider och samtidigt njuter av vacker utsikt. Det finns även en matplats under tak intill entrésidan.
Köket är från Picky Living med corianbänkskiva - ett material med bästa tålighet. Här finns spishällen infälld med en inbyggnadsugn under. Integrerad kyl och frys och en vacker vedspis finns också här. En härlig braskamin med insats står i rummets hjärta och ger en tillfredsställande värme under de svalare årstiderna.
Två sovrum finns i huset och ett litet allrum för tv-hörna och bäddsoffa.
Fiber finns indraget i byggnaden för dagar du vill streama filmer eller kanske jobba. Ett rymligt toalettrum nås via entrén och ut i separat rum. Wc-avlopp till 3-kammartank och markinfiltration.
Fler sovplatser finner ni ute i gästhusen. Gästhus nr 1 har ett stort och fint sovrum med plats för dubbelsäng och bäddsoffa. Gästhus två har sovrum med plats för 120 säng samt toalettrum med dusch och tvättmaskin/torktumlare. Helt perfekt för övernattande gäster.
Yxlan nås med bilfärja och det går att köra ända fram till tomten. För den som vill komma och hälsa på med buss så går det kommunala bussförbindelser . Till Stockholm kan man dessutom ta någon av skärgårdsbåtarna som har flera turer dagligen. Det tar ca. 2,5 timme och en mysig dag på sjön säger man knappast nej till. Waxholmsbolaget trafikerar både Yxlan och Blidö och vid Glyxnäs på Blidö kan man göra ytterligare utflykter, t.ex. med ångfartyget Blidösund till Norröra där Saltkråkan (Astrid Lindgren) spelades in. På Blidö finns en året runt öppen ICA butik med bra sortiment. På Furusund ligger Furusunds Värdshus som har ett härligt utbud av skärgårdsmat och som även erbjuder övernattning. Det finns också sommartid en omtyckt hamnkrog i gästhamnen. Omgivningen erbjuder härliga promenadstråk. Blåbär, lingon och svamp finns det gott om att plocka i skogarna.
Fakta
Basinformation
Boarea:
43 KVM
Biarea:
30 KVM
Areakälla:
Säljarens info - ej uppmätt
Fastighetsbeteckning:
Alsvik 3:190
Upplåtelseform:
Friköpt
Kommun:
Norrtälje
Område:
Yxlan
Gatuadress:
Vagnsundavägen 439
Postnummer:
76018
Postort:
Yxlan
Interiört
Antal rum:
3
TV och Bredband
Bredband:
Fiber
Byggnad
Typ av byggnad:
1- plansfritidshus
Byggnadsår:
1965
Kommentar till byggnadsår:
1965
Fasad:
Liggande träpanel
Stomme:
Trä
Bjälklag:
Trä
Tak:
Betongpannor
Renoveringar:
2011:
• Ny altan vid huvudbyggnaden mot havet.
2013:
• Ny pump i brunnen.
• Vatten indraget till huvudbyggnaden.
• Ny varmvattenberedare i huvudbyggnad.
• Fönsterparti mot altanen.
• Nytt kök - Picky Living med corianskiva.
• Nytt elskåp med jordfelsbrytare.
2020:
• Installation av trekammarebrunn.
• Belysning i trädgården.
2021:
• Ombyggnation av tidigare gäststuga till sovrum och badrum med dusch, wc och tvättmaskin.
• Ny gäststuga med sovplats för fyra.
• Ny altan som binder gäststugorna samman.
• Ny brygga och ny stenkista.
2023:
• Ny altan under taket på huvudbyggnaden.
• Fasadmålning av samtliga byggnader.
2024:
• Ny wc i huvudbyggnaden.
• Ny braskamin - Contura.
Övrigt om byggnaden:
Taxerad yta är 36+5 kvm.
Tomt
Tomtarea:
3240 KVM
Energideklaration
Energiklass:
None
Vatten och avlopp
Info:
Enskilt vatten året om via egen borrad brunn. WC-avlopp och markinfiltration.
Taxeringsinformation
Taxeringsvärde:
2 857 000 KR
Driftskostnad per år
Fastighetsavgift/skatt:
10 074 KR/ÅR
Pantbrev
Antal:
3
Värde:
200 000 KR
Försäkring
Fullvärdesförsäkrad:
Ja
Planritning


Karta
Vagnsundavägen 439 - 76018 Yxlan

