Boarea: 44.8 m²
|Antal rum: 2
3 150 000 SEK
Essingestråket 32
Stora Essingen
 - Stockholm



























Information
Pris
3 150 000 KR
Boarea
44.8 m²
Rum
2
Pris/KVM
70 313 KR
Avgift
3 709 kr/mån
Mäklare

Visning
KONTAKTA FASTIGHETSMÄKLAREN FÖR VISNINGSTID.
Beskrivning
Fantastiskt fin och hemtrevlig lägenhet med mycket bra läge
Välkommen till en välplanerad pärla på attraktiva Stora Essingen – ett hem för dig som söker både stil och funktion i en naturnära miljö!
Varje kvadratmeter i denna smart disponerade bostad är noggrant utnyttjad för att skapa ett hem som både känns rymligt och hemtrevligt. Här bor du med direkt närhet till glittrande vatten och charmiga promenadstråk – en idyll mitt på Stora Essingen.
När du kliver in möts du av en generös hall med utmärkta förvaringsmöjligheter – perfekt för att hålla ordning på vardagens ytterplagg. Det ljusa köket är både praktiskt och smakfullt, utrustat med gasspis, kyl och frys samt gott om förvaring i över- och underskåp. De stora fönstren släpper in rikligt med dagsljus och skapar en trivsam atmosfär.
Sovrummet är lugnt och rofyllt, med plats för en stor dubbelsäng och fint ljusinsläpp – en perfekt plats för återhämtning. Vardagsrummet imponerar med sin luftiga känsla och rymmer både en rejäl soffgrupp, tv-möblemang och en separat matplats för trevliga middagar med vänner och familj.
Det stilrena badrummet är helkaklat i vitt och erbjuder allt du behöver – dusch, wc och handfat i en fräsch och ljus miljö.
Stora Essingen bjuder på en unik kombination av citynära läge och naturnära livsstil. Här bor du omgiven av vatten, grönska och charmiga kvarter – med badplatser, promenadstråk och småbåtshamnar runt knuten. Trots den lugna atmosfären tar du dig snabbt in till city med tvärbana, buss eller cykel. Ett perfekt område för dig som vill ha det bästa av två världar – ett rofyllt hem med stadens puls på bekvämt avstånd.
Område
Allmänt om området
Stora Essingen är en naturskön och omtyckt ö i Mälaren, belägen mellan Kungsholmen och Gröndal. Trots sitt centrala läge har området en lugn och småskalig karaktär, vilket gör det till en unik plats i Stockholm. Bebyggelsen består främst av villor, radhus och mindre flerfamiljshus, många med fantastiska vyer över vattnet. Den omväxlande terrängen med klippor, skogsdungar och strandpromenader skapar en trivsam miljö som uppskattas av både barnfamiljer och äldre.
Ön bjuder på flera fina badplatser, småbåtshamn och grönområden som gör det lätt att njuta av naturen året om. På sommaren fylls vattnet med båtliv och badgäster, medan vintertid erbjuder vackra promenader längs isiga stränder.
Trots den idylliska känslan är det smidigt att ta sig till och från Stora Essingen. Tvärbanan stannar mitt på ön och binder samman området med både Liljeholmen och Alvik, och det går även flera busslinjer. För bilpendlare är läget utmärkt med närhet till Essingeleden och innerstan nås på bara några minuter.
Stora Essingen passar dig som söker en lugn, grön stadsdel med närhet till både vatten och stadens puls – ett boende med semesterkänsla året om.
Närservice
Närservice på Stora Essingen är småskalig men väl anpassad för de som bor på ön. Här hittar du det mesta du behöver för vardagen – bland annat en välsorterad mataffär, apotek, caféer och restauranger med både svensk husmanskost och internationella influenser. Det finns även ett bageri, frisör, gym samt en populär blomsterbutik.
För barnfamiljer finns både förskolor och en grundskola på ön, samt närliggande lekplatser och grönområden. Hälso- och sjukvård är tillgänglig via en vårdcentral i närområdet, och större vårdutbud finns bara en kort resa bort i exempelvis Alvik, Liljeholmen eller på Kungsholmen.
För större shopping, nöjen och serviceutbud är det enkelt att ta sig till omkringliggande stadsdelar via tvärbanan eller buss, vilket gör att Stora Essingen kombinerar den lilla öns charm med storstadens bekvämligheter.
Kommunikation
Stora Essingen har goda kommunikationer trots sitt lugna och avskilda ö-läge. Ön trafikeras av Tvärbanan, som går i en båge genom södra Stockholm och binder ihop stadsdelar som Alvik, Liljeholmen, Årsta och Gullmarsplan. Tvärbanans station "Stora Essingen" ligger centralt på ön och gör det enkelt att resa kollektivt utan byten till flera viktiga knutpunkter.
Utöver spårvägen finns även busslinjer som passerar ön, bland annat buss 1 och 56, vilket ger ytterligare flexibilitet och smidiga pendlingsmöjligheter. Bussarna går ofta och kopplar samman ön med andra delar av innerstan samt närförorter.
Cykelvägarna är väl utbyggda och det går fint att cykla till exempelvis Kungsholmen eller Liljeholmen via Essingeöarna. Många uppskattar också att promenera över bron till grannön Lilla Essingen eller vidare in mot stan.
Parkering
Det finns flera parkeringsplatser längs gatorna på Stora Essingen, till exempel på Essingestråket, där både avgiftsbelagd parkering och gratis parkering erbjuds. Avgiften är vanligtvis 20 SEK per timme, med en maxparkeringstid på 2 timmar. Betalning sker via appar som Parkster eller Flowbird, med zonkod 4. Observera att parkering är gratis under helgdagar och utanför de avgiftsbelagda tiderna
Fakta
Basinformation
Boarea:
44.8 KVM
Areakälla:
föreningens information
Lägenhetsnummer:
16501002
Lägenhetsnummer registrering:
1002
Avgift:
3 709 kr/mån
Ingår i avgiften:
I månadsavgiften ingår; Värme, vatten och obligatoriskt tillägg för bredband (155 kr/mån). El debiteras efter förbrukning.
Upplåtelseform:
Bostadsrätt
Kommun:
Stockholm
Område:
Stora Essingen
Gatuadress:
Essingestråket 32
Postnummer:
11266
Postort:
STOCKHOLM
Interiört
Antal rum:
2
Antal sovrum:
1
Kökstyp:
KÖK
Byggnad
Typ av byggnad:
Flerbostadshus
Byggnadsår:
1938
Uppvärmning:
Markvärmepump (el) och eldningsolja
Energideklaration
Datum:
2019-05-12
Energiklass:
F
Våning/hiss
Hiss:
Nej
Totalt antal våningar:
4
Andelstal/reparationsfond
Andel i förening:
5.77 %
Indirekt nettoskuldsättning:
263 352 KR
Föreningen
Om Brf Essingeslätten 10
Föreningen äger fastigheten Essingeslätten 10 med adress Essingestråket 32. Byggnaden uppfördes 1938 och innehåller 14 st lägenheter med en total lägenhetsyta om 716 kvm fördelade på storlekar mellan ett till fyra rum och kök. Antalet bostäder som säljs i huset är mycket lågt och visar att folk trivs bra här. Huset ritades 1938 av arkitekt Edvin Engström.
Renoveringar
Väsentliga händelser under räkenskapsåret 2023:
VVC-pumpen i husets pannrum byttes ut
En vattenutkastare installerades i anslutning till föreningens gemensamma uteplats
Låssystemet på dörrar i husets gemensamma utrymmen byttes ut
Föreningen sökte och erhöll elstöd
Nya stadgar för föreningen antogs efter beslut vid ordinarie respektive extra föreningsstämma
Ny torktumlare i tvättstugan
Väsentliga händelser under räkenskapsåret 2024:
Arbeten utfördes vid husets södra hörn för att förbättra marklutningen från huset
Obligatorisk ventilationskontroll (OVK) genomfördes
Fönster till tvättstuga, undercentral och källare målades om, samt även 2 av plåtblecken ovanför husets hörnfönster
Undercentralens golv, väggar och tak målades om
Oljepanna med cistern togs ur bruk. Bergvärmepump och varmvattenberedare byttes ut
Parkering
Ingen parkering kopplat till huset, då det är kommunens gatuparkeringar.
TV & Bredband
Tecknas separat. Levereras via Stockholms stadsnät.
Gemensamma utrymmen
Gemensam uteplats med grill som får användas av medlemmarna.
Föreningens ekonomi och planerade förändringar
Inga kommande avgiftshöjningar eller större renoveringar planerade (Information från Styrelsen 2025-04-15)
Överlåtelseavgift
Överlåtelseavgift betalas av
Pantsättningsavgift
Tillåter föreningen juridisk person som köpare
Nej
Tillåter föreningen delat ägande
Ja
Dokument
Planritning


Karta
Essingestråket 32 - 11266 STOCKHOLM

